vuksuli

Tantárgyi projektek az iskolában
Projktórák alkalmazása történelem órán

„Avagy mikor játszunk megint törit!”
Iskolánkban 5 éves mesterpedagógusi program keretében tantárgyi projekteket valósítunk meg történelem tantárgyból.
A jógyakorlatot évek óta alkalmazzuk és nagy sikernek örvend a gyermekek körében.

Mesterprogram megvalósulása - Projektmunkák tablói /képek és forgatókönyvek az elmúlt évek munkáiból

Téma: kiegyezés kora
A csoport érdekes csapatnevet választott magának A „migráns betonkeverők csapata”
A tabló témájára a legjobb kifejezést kölcsönözték Arany Jánostól „ 500 bizony dalolva ment lángsírba….”

„A Pudingok csapata”
Téma: továbbra is Kiegyezés kora

Téma: a reformkor /Részlet egy tablóból a pilóták csapata által

Téma: Holokaust
2024. tavaszán a diákönkormányzat tagjaival és a 7.b osztállyal buszos kiránduláson vettünk részt Ausztriában, ahol a Mauthauseni koncetrációs táborba is ellátogattunk. A kirándulást jól előkészítettem és megfigyelési szempontok és forgatókönyv alapján dolgoztuk fel előztes felkészülés alapján a Holocaust témát. A kirándulás lezáráasként is készültek tablók a téma feldolgozása során.

Téma: Török várháborúk idején
Elképzelt vár a törörk harcok idején

Téma: újra a reformkor

Téma: egy kicsit máshogy, de újra a várháborúk kora

 

Példa: egy Projektterv 6. évfolyam

Mesterprogram megvalósulása - Önértékelések/beszámoló elvégzése az egyes szakaszok végén
2020-21- tanév önértékelés
  1. január-június (részterv első szakasza) 4. évfolyam

Tárgy: Az iskolában végrehajtott fejlesztő, innovátori tevékenységet megvalósító mesterpedagógusi pályázatok éves szakaszvizsgálata

Az intézményvezetőként 5 éves innovátori pedagógus mesterprogramot valósítok meg 2021-2026 között.

Az első szakasz végén meghatároztam a projekt ezen szakaszában a kiemelkedő és a fejleszthető tevékenységeket, majd erre építve a fejlesztési feladatokat intézkedési tervben fogom rögzíteni a következő szakaszban és megvizsgálom a programok megvalósításának eredményességét.

Az önértékelés teljes folyamatában az első vizsgálati szempont az előkészítés volt, melyet a mesterpedagógusi részterveben részletesen megfogalmaztam.•

Az önértékelés fontos szakasza a tájékoztatása, tudásmegosztás is a tanulók, pedagógusok és szülők fele.

A 2021. február 7-én megtartott online (lets meet) értekezleten bemutattam mesterpedagógusi pályázatom főbb vállalásait, céljait a tantestület számára.

A 4.b (leendő 5.b) osztály osztályfőnökével közös osztályértekezletet tartottam, ahol megismeretem a tanulók főbb szociológiai jellemzőit, az iskolai intratnet felületén megvizsgáltam a szociometriai vizsgálat főbb megállapításait, és a tanulók tanulmányi munkáját a rendelkezésre álló statisztikai adatokból és szaktanítói beszámolókból.

Az önértékelés fontos területe a mesterprogramban található célokat és elvárások figyelembe vétele. Szerettem volna a pedagógusok érdeklődését és a programban való együttműködését felkelteni.

Fontos célnak jelöltem meg a téma iránti problémaérzékenység növelését különösen a tanulói motiváció erősítése és a szülői támogatás erősítése tekintetében.

A tervezés fázisában előkészítettem egy előzetes feladattervet is az ötödik évfolyamra tananyagtartalmára vonatkozóan, melynek megvalósítása terveim szerint projektórák keretében kerül majd sor.

 

A szakaszban megtervezett lépések megvalósítása során új helyzetet teremtett a covid járvány a szakirodalom, mesterprogram áttekintése, PPT létrehozása, megtörtént, de az előadás megtartása online módon valósult meg.

Fontos feladatnak tartom a projektmódszer előkészítését, mert a tanulók motivációját már 5. évfolyamon el kell nyerni a tantárgy iránt.

Megjegyzés: A covid járvány miatt a vizsgált időszakra betervezett drámapedagógiai előadás nem valósulhatott meg.

Győr, 2021.június 15.

 

2021-2022 tanév önértékelés
  1. szept.- 2022. június (részterv második szakasza) 5. évfolyam

Tárgy: Az iskolában végrehajtott fejlesztő, innovátori tevékenységet megvalósító mesterpedagógusi pályázatok éves szakaszvizsgálata

Az intézményvezetőként 5 éves innovátori pedagógus mesterprogramot valósítok meg 2021-2026 között.

Az megvalósítás második szakaszának (2021. szept.- 2022. június) résztervében megfogalmazott célokat, tevékenységeket és elkészült produktumokat vizsgáltam meg.

Az második szakasz végén meghatároztam a projekt ezen szakaszában a kiemelkedő és a fejleszthető tevékenységeket, majd erre építve a fejlesztési feladatokat intézkedési tervben fogom rögzíteni a harmadik szakaszban és megvizsgálom a programok megvalósításának eredményességét a harmadik szakasz végén beválásvizsgálat keretében.

Az önértékelés fontos területeként a mesterprogram második szakaszában található célokat és elvárásokat vettem figyelembe. A tanulók képességeikhez mérten eredményesen teljesítik a feladatokat a 5. évfolyamon a helyi tanterv követelmény rendszerének megfelelően, tanulók motiváltak a témakörben és az elkészült produktumok, feladattervek segítik a tananyagelsajátítást.

Úgy tapasztaltam, hogy a program második szakaszában a megvalósítás tevékenysége során létrejött tanulói produktumok segítik tanulóim érzelmi azonosulását és aktív közreműködését a projekt megvalósításában, nagyon fontos, hogy a munka során folyamatos legyen a tanári segítségadás, mert az életkori sajátosságoknak megfelelően a tanulóknak még nincs kialakult, rögzült, bevált munkamódszere és a kitartásuk is visszaesett a feladatmegoldások során. A pedagógus ezen helyzetekben egyfajta segítő, aki „meglöki az elakadt szekeret”.

Ugyanakkor azt megfigyeltem a tanulóknál, hogy a projekt során fejlődtek a szociális és kommunikációs kompetenciák elemző és következtető képességeik. Nagy hangsúlyt szeretnék helyezni a továbbiakban az önálló tanulás és a tudás gyakorlatban való alkalmazásának elmélyítésére.

Az infokommunikációs technológiák adta lehetőségeket szeretném továbbra is használni. A fejlődést szolgálják a projekt során létrejött folyamatosan javított feladattervek, tankönyv szövegeinek feldolgozásai. Sajnos a tanulók a feladatmegoldások még nem ismerik a tudáshoz jutás több lehetőségét, forrását, „elvesztek a tankönyv szövegeiben” és feladatmegoldások során a mobiltelefon, internethasználat sem volt hatékony. Fontos szempont, hogy a megoldásához elengedhetetlen a hatékony időbeosztás, munkatervezés, melyet közösen kell a tanulókkal megtalálnunk.

A program fontos eleme az érintettek tájékoztatása a tudásmegosztás is.

A 2021. szeptember 26-án megtartott tagozatértekezleten bemutattam mesterpedagógusi pályázatom vizsgált szakaszának főbb vállalásait, céljait.

Az 5.b osztály osztályfőnökével közös szülői értekezletet tartottam 2021. szeptember 7-én, ahol megismeretem a szülőkkel a projektórák főbb jellemzőit a kiválasztott témákat, a munka során használt csoportmunka fő pedagógiai és szociológiai előnyeit.

A megvalósítás során előkészítettem majd kipróbáltam egy előzetes feladattervet (honfoglalás) is az ötödik évfolyamra tananyagtartalmára vonatkozóan, melynek megvalósítása projektórák keretében történt meg.

A projektek végén szóbeli és írásbeli számonkérés végeztem, hogy megállapítsam az elsajátított tananyagtartalmak mértékét.

A feltáró-elemző tevékenységi dimenzió jegyében kérdőíves vizsgálatot végeztem el az osztály tanulói körében. 28 diák töltötte ki a kérdőívet és készített SZWOT elemzést.

A témakörökhöz várható eredményeket is kapcsoltam és a vizsgálat végén fejlesztendő területeket határoztam meg.

A szimpátián alapuló csoportalakítás eredményesen munkát hozott létre. A tanulók kétharmada szerint mindenki egyelően dolgozott a csoportban. A kipróbálás idején megfelel, hogy a feladatok kiosztásánál minden tanuló maga választotta ki a feladatokat és nem volt egyeztetés a feladatmester szervezésében. Későbbiekben a feladatmesternek nagyobb szerepet kell vállalnia. A legnépszerűbb feladat az életkori sajátosságokhoz és a mindennapi tevékenységhez kapcsolódó internetes feladatok / facebook és a leggyakrabban használt eszköz a mobiltelefon és internet.

A drámapedagógus tréner továbbképzését a harmadik szakaszra tettem át. A projektórák alkalmazása a mesterpedagógusi vállalások értelmében belekerült a humán munkaközösség 2022-23-as tanévének munkatervébe, pedagógiai innovációk területen, helyi módszertani továbbképzéssel.

 

Részlet humán munkaközösség éves tervéből:

Az idei tanévben a hároméves Intézményfejlesztési terv megvalósításában való közreműködésünket tekintjük kiemelt jelentőségű feladatnak.

A következő területeken:

  • kompetenciamérés eredményeinek javítása az olvasás-szövegértés területen,
  • a továbbtanulási mutatók esetén a felvételire való felkészítésben magyarból.

Igyekszünk a leghatékonyabb, eredményre vezetőbb változatos munkaformákat alkalmazni a tanítási órákon a lehetőségeinknek megfelelően.

Változatos munkaformák elsajátítása érdekében két történelem tantárgyi projekt bemutatófoglakozáson vesznek részt a munkaközösség tagjai ősszel és tavasszal az 5.b osztályban. A mérési-értékelési módszerek hatékonyabb alkalmazásával felkutatni a fejlesztésre szoruló területeket és tanulókat. A lemorzsolódási mutatók javítása érdekében a gyenge teljesítményt nyújtó tanulók nyomon követésével, és az eredményesebb partneri kommunikációval igyekszünk csökkenteni a bukások számát, ill. a gyenge tanulmányi eredményt elérők számát. (Intézményi szintű megegyezés szükséges)

A betervezett 4 bemutató órából két órát tudtam megvalósítani, melyre meghívtam a szakmai munkaközösség tagjait. A szakasz eredményeit és a tapasztalatokat egy októberi tagozatértekezleten és a 2022.06.22-én megtartott a tanévet értékelő értekezleten mutattam be.

Győr, 2022. szeptember 8.

2022-23-tanév önértékelés
  1. szept.- 2023. június (részterv harmadik szakasza) 6. évfolyam

Tárgy: Az iskolában végrehajtott fejlesztő, innovátori tevékenységet megvalósító mesterpedagógusi pályázatok éves szakaszvizsgálata

Az intézményvezetőként 5 éves innovátori pedagógus mesterprogramot valósítok meg 2021-2026 között.

Az megvalósítás harmadik szakaszának (2022. szept.- 2023. június) résztervében megfogalmazott célokat, tevékenységeket és elkészült produktumokat vizsgáltam meg.

A projektben résztvevők folyamatos tájékoztatása ügyében a 2023. augusztus 31-én megtartott tanévnyitó értekezleten bemutattam mesterpedagógusi pályázatom főbb vizsgált szakaszának főbb vállalásait, céljait.

A projektszakasz céljai a résztervben megfogalmazottak szerint az elkészített feledatervek a helyi követelményrendszerre épülve és az elkészült tablók, vázlatfüzet anyagok és a számonkérésnél keletkezett osztályzatok elemzései.

Az 6.b osztály osztályfőnökével közös szülői értekezletet tartottam 2023. szeptember 17-én, ahol megismeretem a szülőkkel a projektórák főbb jellemzőit a kiválasztott témákat, a munka során használt csoportmunka fő pedagógiai és szociológiai előnyeit. A szülőket a tanévben is tájékoztattam, az elkészült produktumokat kiállítottuk az iskola aulájába, ahol a szülők megtekinthették azokat.

A megvalósítás során előkészítettem, majd kipróbáltam egy előzetes feladattervet (reformkor) is az hatodik évfolyamra tananyagtartalmára vonatkozóan, melynek megvalósítása projektórák keretében történt meg.

A feltáró-elemző tevékenységi dimenzió jegyében kérdőíves vizsgálatot végeztem el az osztály tanulói és gondviselői körében. 23 diák és gondviselője töltötte ki a kérdőívet és készített SZWOT elemzést. A szülői kérdőívek elemzése három témakörre (projektek tervezése,-szervezése, tanulási motiváció változása és gondviselői támogatás erősödése) osztottam kérdéseimet. A témakörökhöz várható eredményeket is kapcsoltam és a vizsgálat végén fejlesztendő területeket határoztam meg.

A szimpátián alapuló csoportalakítás eredményesen munkát hozott létre továbbra is. A tanulók kétharmada szerint mindenki egyelően dolgozott a csoportban. A pedagógusi segítségadás ellenére a feladatok kiosztásánál minden tanuló maga választotta ki a feladatokat és nem volt egyeztetés a feladatmester szervezésében. A feladatmester kiválasztása a pedagógus kifejezett kérésének megfelelően továbbra is a tanulók egymás közöti szimpátiaszavazásán múlott. Ez nem minden esetben esett egybe a tanulmányi eredményességgel, amely nem feltétlenül probléma. Itt jobban meg kell erősíteni a feladatmester szerepét, ezért a következő évben az egyes feladatmesterekkel a projekt során külön is egyeztetnem kell a hatékonyabb munkavégzést illetően. A legnépszerűbb feladat az életkori sajátosságokhoz és a mindennapi tevékenységhez kapcsolódó internetes feladatok / facebook és a leggyakrabban használt eszköz a mobiltelefon és internet válaszok aránya emelkedett az előző évhez képest. Fontos feladat lesz a tankönyvhasználat hatékony megismertetése, melyet az un. normál órákon lehet gyakorolni, mert tanári utasítás adása nélkül a tanulók továbbra is elvesznek a tankönyv szövegeiben, hiába van projekttervben egyértelmű utalás a feladatokra.

A szülők kérdívezés eredményeként a szülők több mint 90%-a elfogadta a projektmódszer használatát és úgy ítélte meg, hogy pozitívan hat a módszer a történelem tantárgy tanulásának motivációjára és segíti a tanulók közötti együttműködést.

A projektek végén szóbeli és írásbeli számonkérés végeztem, hogy megállapítsam az elsajátított tananyagtartalmak mértékét.

A mesterprogram személyes kihívásaiban célként jelzett drámapedagógus tréner továbbképzését ebben a szakaszban valósítottuk meg, gyakorlatias volt a teljes felső tagozat pedagógusait érintette. Az előadó elégedettségmérési kérdőívén magas pontokat kapott a hasznosságot és gyakorlatias ismereteket illetően.

A betervezett 4 témából tanévenként két projektet tudtam megvalósítani, melyek utolsó összegző, bemutatóórájára meghívtam a szakmai munkaközösség tagjait.

Mint fentebb jeleztem a szakasz eredményeit és a tapasztalatokat a félévet értékelő értekezleten és a tanévet értékelő értekezleten bemutattam.

A szakasz végén az első három szakasz tapasztalatait felhasználva eredményességvizsgálatot végzek a négy dimenzió tükrében a szülők és tanulók bevonásával, melynek eredményit az iskola honlapján közzéteszem és szülői értekezleten jelzem a szülők fele.

Győr, 2023. szeptember 12.

2023-24-tanév önértékelés
  1. szept.- 2024. június (részterv negyedik szakasza) 7. évfolyam

Mesterprogramom második résztervének célja az 7. és 8. évfolyamos tanulók fejlesztése projektórák keretében, tanévenként két témakör feldolgozásával. Célom, hogy a tanulók képessé váljanak összefüggések megértésére, elemzésre, magabiztosan érveljenek álláspontjuk mellett. Képesek legyenek kritikusan szemlélni a körülöttük lévő világ eseményeit, felelősségteljes döntéseket hozzanak a mindennapjaik során.

A részterv céljait az intézményvezetéssel és a szakmai munkaközösséggel egyeztetve határoztam meg, a négydimenziós modell kritériumainak figyelembe vételével a helyi tanterv követelményeinek ismeretében. Továbbra is fontos cél egy belső szakmai műhely működtetése munkaközösségi szinten, akár bemutatóórák alkalmazásával valamint a tanulók és szülők tájékoztatása az eredményekről.

Az tevékenységek megvalósítása során időkeretet, határidőket, produktumokat, sikerkritériumokat, az ellenőrzés/értékelés valamint a tudásmegosztás módját rendeltem hozzá a szükséges forrásokkal a tervezéshez.

A feltáró-elemző tevékenységi dimenzió jegyében kérdőíves vizsgálatot végeztem el az osztály tanulói körében. 23 diák töltötte ki a kérdőívet és készített SZWOT elemzést.

A szimpátián alapuló csoportalakítás eredményesen munkát hozott létre továbbra is. A tanulók kétharmada szerint továbbra is mindenki egyelően dolgozott a csoportban. Sajnos hiányos az egyeztetés a feladatok kiadásában a feladatmester szervezésében. Itt erősödött a feladatmester szerepe a pedagógusi egyeztetéseknek köszönhetően. A legnépszerűbb feladat továbbra is az életkori sajátosságokhoz és a mindennapi tevékenységhez kapcsolódó internetes feladatok / facebook és a leggyakrabban használt eszköz a mobiltelefon és internet mellé a tankönyvhasználat aránya emelkedett az előző évhez képest, ennek hátterében erős szaktanári motiváció és kérés van, valamint az, hogy a projektek feladattervében alkalmazott felhívásokat gyakoroltuk.

A mesterprogramban második résztervének végén majd eredményességi vizsgálatot tervezek, melyet 2025 júniusa és szeptembere között teszek meg a tanulók, pedagógusok és a szülők bevonásával, az eredményességvizsgálat eredményeiről tájékoztatni kívánom a résztvevőket. Így látom biztosítottnak a folyamatos visszajelzések által, a folyamatos korrigálás lehetőségét és reflexiókra épülő szakmai fejlődésemet. Az elvégzett munka főbb megállapításait az iskola honlapján is közlöm az érdeklődőkkel.

  1. szeptember 6.
Mesterprogram megvalósulása - Tudatos szakmai fejlődés
A továbbképzés megnevezése A továbbképzés típusa Pedagógustovábbképzés?
Igen / Nem
A továbbképzés óraszáma
Játékos illemtan drámapedagógiával (2024 február) igen 10
Mentálhigiénés tréning és drámapedagógiai módszerek (2023 október) igen 10
Szociális és érzelmi készségek fejlesztéss igen 30

Az iskolában megvalósított további három mesterpedagógusi pályázat során alkalmazott módszerek megismerése belső továbbképzések által.

Mesterprogram megvalósulása - Tudásmegosztás-szakmai segítő tevékenység
Rendezvény, konferencia megnevezése, szervezője Rendezvény, konferencia témája Rendezvényen, konferencián betöltött szerepe
Fogyatékossággal élők helyzete Győrben Polgármesteri Hivatal (2024. március) Fogyatékossággal élők helyzete Győr városában Fogyatékossággal élő tanulók (mozgássérült) és a sajátos nevelésű igényű tanulók integrált oktatása-nevelésének bemutatása, mint iskolaigazgató előadás
Antiszegregációs Munkacsoport ülése a tankerület szervezésében (2023 november-december) Az iskolákban jelentkező integrációs problémák és az állami ellátásban élő tanulók helyzete Külsős tagként, meghívott vendégként, mint előadó
A pedagógiai új módszerei (projekt , mint oktatási forma) A Győri Katolikus Egyházmegye Szervezésében hitoktatók számára (2023. december) A konferencia témája a pedagógusok kihívásai az oktatásban és a projektmódszer bemutatása Meghívott főelőadóként és szekcióvezetőként a megyében dolgozó hitoktatók számára
Aktív iskolák konferencia Magyar Diáksport Szövetség szervezésében (2023 május) A diáksport megvalósulás az általános iskolákban különösen az aktív iskolai program tükrében résztvevő és tag, előadó
Országos Digitális Mérések bevezetése Oktatási Hivatal szervezében Digitális tantárgyi mérések résztvevő

Iskolán belüli tudásmegosztás:
Korábbi jógyakorlatomat miatt bemutató órákát tartottam.
A korábbi mesterprogramomban az iskola intranetjén feladatbankot és terveket hoztam létre és a beválásvizsgálat eredményit bemutattam a munkaközösségek számára, az egyes résztervek megvalósulásáról beszámoltam a tantestületnek a tagozatértekezleteken. A korábbi program magvalósulása végén szakmai napot tervezek az iskolában folyó egyéb mesterprogramok megvalósulásának tapasztalatairól, melyekre Győr város iskolái is elhívjuk.
Jövőbeli mesterprogram előkészítése és az iskolán kivüli tudásmegosztás:
A teljes intézményt érintő projektkezdeményezés bevallásvizsgálatának eredményeit egy konferencia keretében mutattam be Győr iskolái és a Széchenyi Egyetem képviselőinek.
A korábbi mesterprogramomban vállalt program eredményeit a Győri Katolikus Egyházmegye hitoktatóinak szervezett konferencia és Győr város igazgatói munkaközösségégnek találkozóján is bemutattam.

Tantestület tájékoztatása, tudásmegosztás:
idézet mesterprogram: A projektórák fejlesztését szolgáló mesterprogram egyes szakaszainak megvalósulását meg kell ismertetnem a tantestülettel és más iskolák szakmai munkaközösségeivel szakmai nap keretében.
A mesterprogramom fő pontjainak első bemutatása a 2019. 09.23-én megtartott tagozatértekezleten történt meg.

Az egyes szakaszok, eredmények és tapasztalatok megosztásának fórumai:
2020. 08.31. tanévnyitó értekezlet
2021.02.07. félév munkáját értékelő értekezlet
2021.06. 25. tanévzáró értekezlet
2021. 08.31. tanévnyitó értekezlet
2022. 02.07. félévi értekezlet
2022.06.22. tanév munkáját értékelő értekezlet
2022.08.29. tanévnyitó értekezlet
2023. 01.30. félévi értekezlet
2023.06.23. tanév végi értekezlet.

Iskolai honlapon saját mappa a tárgykörben.
Nehézségek:
-Önképzés két témában
idézet a mesterprogramból: Fejlődési utam sikerességét a mesterprogram megvalósítása során megakadályozhatják két területen jelentkező hiányosságaim. Drámapedagógiai eszközök alkalmazása és ön- és továbbképzés mérés-értékelés témakörben.
-Sajátos nevelési igényű tanulók osztályonkénti magas száma miatt szoros szakmai együttműködés a gyógypedagógusokkal.
-A tanulók képességeinek fejlődését a sikerkritériumok figyelembevételével a tanulói produktumok elemzése során figyelni kell.
-A projektoktatás fejlődjön nemcsak szaktanári, hanem intézményi szinten is.
-Tanulók képességeinek fejlődését sikerkritériumok figyelembevételével a tanulói produktumok elemzése.

Mesterprogram megvalósulása - Feltáró-elemző tevékenység

A korábbi mesterprogramomban, -melyet jelenleg is végzek- vállaltam, hogy minden egyes szakasz végén önértékelést végeztem, végzek és a résztervek végén két alkalommal eredményességvizsgálatot is terveztem, melyet egy alkalommal a tanulók, pedagógusok és szülők bevonásával el is végeztem.
Az önértékelések eredményeihez reflexiókat kapcsoltam és minden tanévben a fenntartó számára elküldtem, akik a megvalósulásról beszámolót írtak.

Program indítása
2021. januárjától indult 4.b osztályra felépítve, anyagok kidolgozása.
2021. június szülői értekezlet tartása, gyakorlatban 2021. április szülői értekezlet.
2021. szeptember 1. 5.b indult a mesterprogram

Gyakorlat fő elemei:
idézet: minden tanévben két témakörben több tanórát (6-7 óra) átfogó tantárgyi projekt megvalósítására tervezünk.
Elindítás előzménye szociometriai vizsgálat előzetes élvégzése. (képességek, kapcsolatok, viselkedési formák)
Idézet a mesterprogramból: A program egyes szakaszainak végén önértékelést (mellékelve, fenntartó számára elküldve) a résztervek végén két alkalommal eredményvizsgálatot tervezek. (2023. június, 2025. június)
Elért eredményekről tantestületi tájékoztatás, iskola honlapján saját fül valamint feladatbank létrehozása az intraneten.

KÉRDŐIVEK ÉS SZWOT használata
A vizsgálat módszere:
A vizsgálatot az osztály tanulói és gondviselői körében végeztem el. 28 diák és gondviselője töltötte ki a kérdőívet és készített SZWOT elemzést. A szülői kérdőívek elemzése három témakörre (projektek tervezése,-szervezése, tanulási motiváció változása és gondviselői támogatás erősödése) osztottam kérdéseimet. A témakörökhöz várható eredményeket is kapcsoltam és a vizsgálat végén fejlesztendő területeket határoztam meg.

Tanulói kérdőívezés eredményei: /2022-ben és 2023-ban
Módszer: tanulói kérdőívek (névtelen egyéni kitöltés)
Kérdéskörök: az egyes feladattípusok megoldásának nehézségei, csoportmunka munkamegosztásának jellemzői, eszközhasználat a feladatmegoldások során, projektmunka időtartama, kedvelt- nem kedvelt feladattípusok

2022. második félév 5. évfolyamon

téma megállapítás megállapítás megállapítás
Csoportmunka munkaelosztása mindenki egyenlően dolgozott volt, aki nem vett részt a munkában
72% 28%
Feladatmegoldás során alkalmazott módszerek feladatmester kiosztotta mindenki választott egyet közösen megbeszéltük a feladatokat
24% 56% 20%
Melyik feladat volt a legjobb? facebook profil a történelemi hősökről rövidfilm forgatókönyv
45% (érdekes, sok rajz) 16%
Melyik feladat volt a legnehezebb? zsarumunka rapszöveg forgatókönyv írása
48% 26% 16%
Milyen eszközöket használtál a feladatmegoldás során? csak a tankönyv okostelefon és internet
44% 84%
Projektmunka időtartama elég volt az idő kevés volt az idő
84% 16%

A kérdőív végén szöveges hozzászólások összegzése:
Sok rajz volt, megértettük egymást, a barátaimmal dolgoztam (50%), jó volt, tetszett, sok nevetés volt, új dolgokat másként ismertünk meg

Következtetés: A szimpátián alapuló csoportalakítás eredményesen munkát hozott létre. A tanulók kétharmada szerint mindenki egyelően dolgozott a csoportban. A kipróbálás idején megfelel, hogy a feladatok kiosztásánál minden tanuló maga választotta ki a feladatokat és nem volt egyeztetés a feladatmester szervezésében. Későbbiekben a feladatmesternek nagyobb szerepet kell vállalnia. A legnépszerűbb feladat az életkori sajátosságokhoz és a mindennapi tevékenységhez kapcsolódó internetes feladatok / facebook és a leggyakrabban használt eszköz a mobiltelefon és internet.

2023. második félév (25 fővel) 6. évfolyamon

téma megállapítás megállapítás megállapítás
Csoportmunka munkaelosztása mindenki egyenlően dolgozott volt, aki nem vett részt a munkában
72% 28%
Feladatmegoldás során alkalmazott módszerek feladatmester kiosztotta mindenki választott egyet közösen megbeszéltük a feladatokat
24% 56% 20%
Melyik feladat volt a legjobb? facebook profil a történelemi hősökről rövidfilm forgatókönyv
45% (érdekes, sok rajz) 16%
Melyik feladat volt a legnehezebb? zsarumunka rapszöveg forgatókönyv írása
48% 26% 16%
Milyen eszközöket használtál a feladatmegoldás során? csak a tankönyv okostelefon és internet
44% 84%
Projektmunka időtartama elég volt az idő kevés volt az idő
84% 16%

A kérdőív végén szöveges hozzászólások összegzése:
Sok rajz volt, megértettük egymást, a barátaimmal dolgoztam (50%), jó volt, tetszett, sok nevetés volt, új dolgokat másként ismertünk meg
Következtetés: A szimpátián alapuló csoportalakítás eredményesen munkát hozott létre továbbra is. A tanulók kétharmada szerint mindenki egyelően dolgozott a csoportban. A kipróbálás idején megfelel, hogy a feladatok kiosztásánál minden tanuló maga választotta ki a feladatokat és nem volt egyeztetés a feladatmester szervezésében. Itt jobban meg kell erősíteni a feladatmester szerepét. A legnépszerűbb feladat az életkori sajátosságokhoz és a mindennapi tevékenységhez kapcsolódó internetes feladatok / facebook és a leggyakrabban használt eszköz a mobiltelefon és internet válaszok aránya emelkedett az előző évhez képest.

2024. második félév (23 fővel) 7. évfolyamon

téma megállapítás megállapítás megállapítás
Csoportmunka munkaelosztása mindenki egyenlően dolgozott volt, aki nem vett részt a munkában
72% 28%
Feladatmegoldás során alkalmazott módszerek feladatmester kiosztotta mindenki választott egyet közösen megbeszéltük a feladatokat
24% 56% 20%
Melyik feladat volt a legjobb? facebook profil a történelemi hősökről rövidfilm forgatókönyv
70% (érdekes, sok rajz) 30%
Melyik feladat volt a legnehezebb? zsarumunka rapszöveg forgatókönyv írása
60% 20% 20%
Milyen eszközöket használtál a feladatmegoldás során? csak a tankönyv okostelefon és internet
50% 50%
Projektmunka időtartama elég volt az idő kevés volt az idő
83% 17%

A kérdőív végén szöveges hozzászólások összegzése:
nem volt hozzászólás
Következtetés: A szimpátián alapuló csoportalakítás eredményesen munkát hozott létre továbbra is. A tanulók kétharmada szerint mindenki egyelően dolgozott a csoportban. Hiányos az egyeztetés a feladatok kiadásában a feladatmester szervezésében. Itt jobban meg kell erősíteni a feladatmester szerepét továbbra is. A legnépszerűbb feladat továbbra is az életkori sajátosságokhoz és a mindennapi tevékenységhez kapcsolódó internetes feladatok / facebook és a leggyakrabban használt eszköz a mobiltelefon és internet mellé a tankönyvhasználat aránya emelkedett az előző évhez képest, ennek hátterében erős szaktanári motiváció és kérés van.

Tanulói swot elemzése a projektórákról: (készült 2022. júniusában és 2023 júniusában az osztályban
A tanulók számára nehézséget okozott:
képregény készítése, nem mindenki csinálta a feladatokat, zsarumunka nehéz volt
A tanulók számára a legkedveltebb dolog:
Csoportmunka, érdekes feladatok voltak, feladatok jól eloszthatók, lehetett használni a mobiltelefont
„Mindenki tudott belőle tanulni”, volt idő a feladatmegoldásra, játékos feladatok, együtt beszéltünk meg mindent, jó jegyet lehet szerezni, nem csak ültünk az órán
„Sokat tanulunk, nemcsak ülünk és tudunk közben beszélgetni”

 

Mesterprogram megvalósulása - Fejlesztő-újító tevékenység

A korábbi mesterprogramom bemutatásánál külön kitértem mint jógyakorlat előzményre a projektórák földrajz tantárgyból című jógyakorlatomra.
Az innováció sikeres jógyakorlatként, mint előminősített referenciaintézmény felkerült az EDUCATIO iskolatáska felületére és a jógyakorlatot munkaközösségi szinten is kipróbálták pedagógustársaim, valamint két iskola munkaközössége is átvette az iskolától.
A korábbi mesterprogramomban vállalt tervben (projektórák alkalmazása történelem tantárgyból) az iskola intranetjén feladatbankot hoztam létre és elkészült feladatterveket és a beválásvizsgálat eredményeit bemutattam az iskola honlapján is.
Az egyes projektfoglalkozásokat lezáró munkabemutató órákra két alkalommal munkaközösségi szinten bemutatófoglakozást szerveztem az 5. és 6. évfolyamon a humán munkaközösség pedagógusai számára.

Tanulói swot elemzés és szülői kérdőívek

Tanulói swot elemzése a projektórákról

Tanulói swot elemzése a projektórákról: (készült 2022. júniusában és 2023 júniusában az osztályban

A tanulók számára nehézséget okozott:
képregény készítése, nem mindenki csinálta a feladatokat, zsarumunka nehéz volt

A tanulók számára a legkedveltebb dolog:
Csoportmunka, érdekes feladatok voltak, feladatok jól eloszthatók, lehetett használni a mobiltelefont
„Mindenki tudott belőle tanulni”, volt idő a feladatmegoldásra, játékos feladatok, együtt beszéltünk meg mindent, jó jegyet lehet szerezni, nem csak ültünk az órán
„Sokat tanulunk, nemcsak ülünk és tudunk közben beszélgetni”

Szülői kérdőívek elemzése

(projektek tervezése,-szervezése, tanulási motiváció változása és gondviselői támogatás erősödése

Gondviselői támogatás megerősödése érdekében

Elvárható eredmények:
A szülők rendelkeznek azzal az információval, mely a projekt sikeres megvalósításához szükséges.
A szülők érdeklődnek az elkészült projekttermék iránt.
A szülők tapasztalják azt, hogy gyermekük motiváltabban tanulja a történelem tantárgyat.
A szülő támogatja-e a projektmódszert a mindennapi gyakorlatban.

Vizsgálat:

A 26 tanuló gondviselője (92%) jelezte, hogy elfogadja projektmódszer használatát és gyermeke tudatta ezt vele.
A 26 tanuló gondviselője (92%) jelezte, hogy pozitív irányba változott a tanulók motivációja és segíti a tanulók közötti együttműködést.
A 26 tanuló gondviselője (92%) jelezte, hogy eredményesebb tanulási módszernek jelezte a projektmódszert.

 

Képek az elmúlt évek munkáiról